Wczesne wykrywanie raka skóry dzięki sztucznej inteligencji FotoFinder

AnnaK 

Technologia obrazowania medycznego ATBM skanuje ludzkie ciało i alarmuje w przypadku wykrycia nieprawidłowości. Wyniki takiego badania lekarz otrzymuje w ciągu kilku sekund, co znacznie redukuje potrzebę wykonywania bolesnych biopsji i może niekiedy uratować życie pacjenta. Takie właśnie możliwości oferuje nowy system bodystudio ATBM master zaprezentowany przez firmę FotoFinder Systems.

Nowe rozwiązanie wspiera wczesną diagnozę raka skóry, wykorzystując technologię automatycznego mapowania całego ciała (ATBM) oraz nową metodę Total Body Dermoscopy. Dzięki niej cała powierzchnia skóry jest fotografowana za pomocą wysokiej rozdzielczości aparatu, wyposażonego w lampę błyskową z systemem bezodbiciowym. System umożliwia uzyskanie obrazów klinicznych, które przy pełnym powiększeniu, pozwalają dostrzec mikroskopijną strukturę zmian skórnych. Automatyczna funkcja Bodyscan skanuje zmiany pigmentacyjne i dostarcza informacje uporządkowane według potencjalnego stopnia zagrożenia. Dzięki temu lekarz może szybko przeanalizować tylko wybrane, najbardziej podejrzane plamy przy wykorzystaniu dermatoskopu. Pozwala to znacznie zaoszczędzić czas w procesie wykrywania wszelkich anomalii skórnych i może w skrajnych przypadkach przyczynić się do uratowania życia pacjenta. Takie hybrydowe badanie zmniejsza także stres związany z oczekiwaniem na diagnozę oraz redukuje potrzebę wykonywania często bolesnych biopsji.

 

Przyszłość diagnostyki raka skóry to innowacyjne, inteligentne oraz przede wszystkim oszczędzające czas rozwiązania – przyznaje członek zarządu FotoFinder, Kathrin Niemela.   Nowoczesne metody analizy są już w dużej mierze cyfrowe i wspierają lekarzy na wielu płaszczyznach. Wbrew przekonaniu, większość czerniaków nie rozwija się z istniejącego pieprzyka, ale pojawia się jako nowa plama (tzw. „de novo”) na pozornie zdrowej skórze. W większości przypadków choroba zaczyna się od optycznie słabo widocznej zmiany pigmentacyjnej, często o wielkości zaledwie 1 milimetra, które może jednak zawierać już tysiące komórek złośliwych. To właśnie te niezwykle małe zmiany są często pomijane w klasycznym badaniu dermatologicznym. Dzięki wykorzystaniu nowej, specjalistycznej technologii FotoFinder, kartografia całego ciała pozwala szybko zwizualizować wszelkie nowe zmiany skórne pacjenta.

 

Inną funkcją systemu jest oprogramowanie o nazwie Moleanalyzer pro, które wspiera lekarza w procesie oceny ryzyka analizowanych zmian skórnych, wykorzystując oparty na metodzie głębokiego uczenia algorytm sztucznej inteligencji. Jak wykazały badania kliniczne przeprowadzone przez Instytut Dermatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Heidelbergu, wyniki diagnostyczne uzyskane dzięki zastosowaniu nowego systemu były dokładniejsze niż te, które prezentowali dermatolodzy, biorący udział w eksperymencie. I co ciekawe, rozwiązanie oparte o sztuczną inteligencję potrzebowało jedynie sekundy na wygenerowanie każdego wyniku badania.

 

Dla pacjentów zastosowanie automatycznego mapowania ciała w połączeniu ze sztuczną inteligencją oznacza o wiele większą skuteczność we wczesnym wykryciu raka skóry. W porównaniu z bardziej intuicyjnym podejściem lekarza, który w diagnozie uwzględnia również historię pacjenta lub jego predyspozycje genetyczne, algorytm jest bardziej obiektywny w swojej analizie - wyjaśnia Kathrin Niemela z FotoFinder. Im większa i bardziej unikatowa baza danych, tym system staje się bardziej skuteczny i szybszy. Należy jednak pamiętać, że sztuczna inteligencja nie zastąpi tej ludzkiej ani też doświadczenia w wykrywaniu raka skóry. W końcu to lekarz stawia diagnozę i decyduje o dalszym przebiegu leczenia. 

 

Oficjalna prezentacja nowego systemu odbędzie się podczas 24. Światowego Kongresu Dermatologii. Dodatkowe informacje na temat systemu obrazowania można znaleźć na stronie www.fotofinder.de

 

O FotoFinder

 

Tysiące użytkowników w ponad 100 krajach korzysta już z systemów FotoFinder do wczesnego wykrywania raka skóry za pomocą wideodermoskopii lub Total Body Mapping. Marka posiada ponad 25-letnie doświadczenie w tworzeniu systemów obrazowania skóry i opracowała technologię, która obecnie jest standardem w branży.  FotoFinder jest liderem w dostarczaniu najnowszych technologii leczenia raka skóry. Zakład produkcyjny znajduje się w Bad Birnbach w Niemczech. Spółki zależne we Włoszech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i USA oraz globalna sieć partnerów wspierają obecność firmy na światowym rynku. FotoFInder jest zdobywcą takich nagród jak: Bavarian Export Award czy Red Dot Design Award. Przedsiębiorstwo zostało również uznane za jedno z najbardziej innowacyjnych firm w Dolnej Bawarii.

 

 

 

* “Man against machine: diagnostic performance of a deep learning convolutional neural network for dermoscopic melanoma recognition in comparison to 58 dermatologists”, Haenssle i in. Annals of Oncology. doi: 10.1093 / annonc / mdy166

AnnaK
Autor

AnnaK

Publikacje tego autora