Witaminy i minerały - czym są i do czego są nam potrzebne

LekMed.Net 

Witaminy i minerały są potrzebne do poprawnej pracy ciała i utrzymaniu zdrowia. Nasze ciało otrzymuje witaminy i minerały z pokarmów, które jemy każdego dnia. Problem w tym, że w niektórych składnikach posiłku określonych witamin oraz minerałów jest więcej a innych mniej i bez świadomego ich dobierania trudno jest o zachownie potrzebnej równowagi, która pomoże dziecku rosnąć zdrowo.

Witaminy i minerały - czym są i do czego są nam potrzebne

Witaminy

Są substancjami organicznymi co oznacza, że są wytwarzane przez roślny lub organizmy żywe.
Witaminy dzielą się na dwie grupy: rozpuszczalne w wodzie i rozpuszczalne w tłuszczu.

Do grupy rozpuszczalnych w tłuszczach należą witaminy: AD, E i K. Nadwyżki tych witamin mogą być przez organizm magazynowane. Oznacza to, że kiedy jemy produkty zawierające takie witaminy, organizm zachowuje ich nadwyżki magazynując je w tkankach tłuszczowych i wątrobie. Zmagazynowane nadwyżki zostaną przez organizm wykorzystane wtedy, kiedy organizm ich zapragnie. Czas, przez który organizm może magazynować takie witaminowe nadwyżki to od kilku dni do nawet 6 miesięcy.

Do grupy rozpuszczalnych w wodzie należą witaminy C oraz rodzina witamin B (B1 tiaminaB2 ryboflawina, B6, B12, kwas foliowy, niacyna) - witaminy tej grupy muszą zostać rozpuszczone w wodzie aby organizm mógł je przyswoić. Ilość witamin C lub B, którą organizm nie wykorzysta na bieżąco jest przez organizm wydalana. Dlatego organizm potrzebuje ciągłych dostaw tych witamin.

Jeśli szukasz informacji o witaminach dostępnych w sprzedaży, odwiedź spis leków i witamin dostępnych w aptekach i sprawdź czy wybrana pozycja posiada komentarze konsumentów.

Minerały

Są substancjami nieorganicznymi, pochodzącymi z gleby, lub wody. Są one absorbowane przez rośliny lub zjadane przez ludzi i zwierzęta.

Ciało potrzebuje większej ilości określonych minerałów np. wapnia (dla prawidłowego wzrostu kości dziecka). Inne minerały jak np. chrom, miedź, jod, cynk, żelazo czy selen są człowiekowi potrzebne w śladowych ilościach.

Za co odpowiedzialne są witaminy i minerały?

Ogólnie ujmując temat odpowiedzialności witamin i minerałów warto wymienić ich wpływ na poprawne funkcjonowanie organizmu. Wpływają na wzrost i ogólny rozwój, pomagają w funkcjonowaniu komórek i organów.

Dla przykładu witamina A sprzyja poprawnej pracy oczu, witamina K poprawia krzepnięcie krwi, przez co łatwiej organizm radzi sobie z ranami i zadrapaniami.

Zobacz szczegółowe zestawienie odpowiedzialności poszczególnych witamin.

Ważne jest też to, że witaminy wzmacniają układ odpornościowy, przez co organizmy są bardziej odporne na choroby a to szczególnie należy docenić w przypadku organizmów dzieci.

 

 

LekMed.Net
Autor

LekMed.Net

Publikacje tego autora